Debata o kulturze gwałtu w Polsce

 
 
➤➤➤ kiedy: wtorek, 16 lutego 2021 r., godz. 18.00
 
➤➤➤ gdzie: spotkanie online, transmisja na Facebooku Teatru Powszechnego i „Krytyki Politycznej”

➤➤➤ gościnie: Agnieszka Błońska (reżyserka spektakli „Gwałt. Głosy” i „Diabły”), dr hab. Magdalena Grabowska (naukowczyni zajmująca się gender studies, dyskryminacją ze względu na płeć i ruchami kobiecymi) oraz Maja Staśko (współautorka książki „Gwałt polski”)
 
➤➤➤ prowadzenie: Agnieszka Wiśniewska, redaktorka naczelna portalu krytykapolityczna.pl
 
 
[aby przejść do trybu pełnoekranowego –> kliknij tytuł nagrania poniżej lub nazwę „YouTube” w prawym, dolnym rogu]
 
 
 
Maja Staśko i Patrycja Wieczorkiewicz w „Gwałcie polskim” oddają głos osobom zgwałconym. Historie Marty, Renaty, Julii, Magdy, Dawida czy Heart to tak naprawdę historie, w których zawierają się tysiące innych, podobnych. To opowieści mieszkanek wsi i mniejszych miejscowości, pracownic fizycznych, bezrobotnych i wielodzietnych matek, osób niepełnoletnich, aktywistek, studentek, ale i kobiet dojrzałych. I choć składające się na książkę teksty poparte są analizą akt sądowych, czy rozmowami z rodziną i przyjaciółmi skrzywdzonych, to najważniejsze w nich są narracje ich samych. W historiach tych, choć rożnych, autorki rozpoznają mechanizmy i schematy, które rządzą myśleniem skrzywdzonych, policji, sądów, mediów i społeczeństwa.
Więcej o książce: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/gwalt-polski-886
 
„Gwałt. Głosy” Agnieszki Błońskiej, którego premiera odbyła się w grudniu 2015 r., to teatralny protest przeciwko powszechnemu zjawisku przemocy seksualnej wobec kobiet. To próba zmierzenia się ze złożonością tego problemu, dekonstrukcji potocznego myślenia i zakwestionowania społecznej percepcji. To oddanie głosu tym, które najczęściej nie są pytane: kobietom, które doświadczyły przemocy. Kobietom, które swoim wielogłosem opowiadają o doświadczeniu nieposiadającym narodowości, wieku ani orientacji. O gwałcie. Głosy kobiet przeplatają się tu ze sobą, nawiązując do indywidualnych doświadczeń i odrębnych historii. Historii, które zdarzyły się naprawdę.
 
Producentem spektaklu była Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER. Spektakl został przygotowany we współpracy z Teatrem Powszechnym w ramach projektu „Przełamać tabu – prawa ofiar przemocy seksualnej”, realizowanego przez Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz Kobiet VICTORIA z Rzeszowa i Stowarzyszeniem WAGA z Gdańska.
Więcej o spektaklu: www.powszechny.com/spektakle/gwalt-glosy,s888.html
 
 
 
 
Biogramy uczestniczek spotkania:

Agnieszka Błońska – reżyserka teatralna pracująca w Polsce oraz Wielkiej Brytanii, gdzie jest związana z Hall For Cornwall w Truro (Associate Artist), współpracuje też z Theatre Bristol i Newlyn Art Gallery oraz wykłada na wydziale teatralnym i aktorskim w Falmouth University. W 2008 r. była nominowana do brytyjskiej nagrody Arts Foundation dla młodego reżysera. W Polsce jej spektakle można było oglądać w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Komunie//Warszawa i Teatrze Ochoty. W Teatrze Powszechnym wyreżyserowała cztery spektakle: „Gwałt. Głosy”, „Praskie Si-Fi”, „Mefisto” oraz „Diabły”. W swojej pracy zajmuje się tematami tożsamości oraz zmiany społecznej w kontekście narracji osobistej i zbiorowej; używa metod devising (współtworzenia materiału spektaklu wspólnie z występującymi podczas prób) oraz improwizacji. Więcej informacji o reżyserce: http://www.agnieszkablonska.com/.

 

 

Dr hab. Magdalena Grabowska – socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, doktoryzowała się na Wydziale Women’s and Gender Studies na Uniwersytecie w Rutgers (USA). Wykładowczyni Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki przy Instytucie Badań Literackich PAN. Współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER. Uczestniczyła w wielu projektach badawczych dotyczących przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dyskryminacji ze względu na płeć oraz ruchów kobiecych, m.in.: „Równość standardem dobrego samorządu” (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, 2011-2014), „Mapping the Current Status and Potential of Administrative Sources of Data on Gender-Based Violence in the EU and Croatia” (Europejski Instytut Równości Płci, 2013), „Monitoring stosowania przez polski wymiar sprawiedliwości przepisów prawa antydyskryminacyjnego” (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, 2013). Koordynowała badania w projekcie „Przełamać tabu – prawa ofiar przemocy seksualnej” (zrealizowanym w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanym ze środków EOG). Wraz z prof. Joanną Regulską, prof. Małgorzatą Fuszarą i dr hab. Joanną Mizielińską jest współautorką książki „Konflikt czy współpraca? Państwo, Unia Europejska i Kobiety” (2009). Autorka książki „Zerwana genealogia. Działalność społeczna i polityczna kobiet po 1945 roku a współczesny polski ruch kobiecy”. 

 

 

Maja Staśko – dziennikarka, scenarzystka, aktywistka. Autorka książki „Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?”. Współautorka książki „Gwałt polski”. Na co dzień wspiera osoby po doświadczeniu przemocy.

  

 

Agnieszka Wiśniewska – redaktorka naczelna portalu KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów „Krytyki Politycznej”. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos „Duża Solidarność, mała solidarność” oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską „Kino to szkoła przetrwania”. Redaktorka książek filmowych, m.in.: „Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna” i „Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna”.

 
 
 
 
Wydarzenie współorganizowane przez Teatr Powszechny w Warszawie oraz „Krytykę Polityczną
 
 
 
 
 
 
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PARTNERZY
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
https://www.tygodnikprzeglad.pl/