PAWEŁ SZTARBOWSKI

Doktor nauk humanistycznych. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, studiował Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, w Instytucie Sztuki PAN obronił dysertację doktorską „Teatr i Solidarność. O teatrze wspólnoty”, pisaną pod kierunkiem prof. Krystyny Duniec. W latach 2006-2011 pracował w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego na stanowisku kierownika działu promocji teatru, a w latach 2011-2014 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy na stanowisku zastępcy dyrektora ds. programowych i dyrektora programowego Festiwalu Prapremier.
Od września 2014 pracuje w Teatrze Powszechnym w Warszawie na stanowisku zastępcy dyrektora ds. programowych.


Był twórcą Nowej Siły Krytycznej – grupy młodych recenzentów piszących dla Polskiego Wortalu Teatralnego e-teatr.pl.
Jako recenzent i publicysta współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Notatnikiem Teatralnym”, „Teatrem”, „Didaskaliami”, „Opcjami”, „Metrem”, „Newsweek Polska”, a także z pismami zagranicznymi zajmującymi się teatrem – „Theater der Zeit”, „Svet e Divadlo” i „Theatre Seasons”. Był stałym felietonistą portalu e-teatr.pl oraz autorem wielu tekstów naukowych na temat teatru wygłaszanych na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach oraz publikowanych w tomach zbiorowych. Jest redaktorem książek Liberated energy (Warszawa 2011) i Teatr wspólny (Bydgoszcz 2013).


Prowadzi zajęcia z dramaturgii w ramach Laboratorium: Projektowanie Kultury przy SWPS w Warszawie. Wykłada w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania przy PAN.

Jako dramaturg współpracował m.in. z Michałem Zadarą przy projekcie Kupiec Mikołaja Reja w Starym Teatrze w Krakowie, z Pawłem Łysakiem przy V (F) ICD-10. Transformacje i Operze za trzy grosze w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i Opowiem wam bajkę w Muzeum Powstania Warszawskiego, Wojciechem Farugą przy spektaklach Walentyna w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (2012), W środku słońca gromadzi się popiół w Starym Teatrze w Krakowie (2014) i Trędowata. Melodramat (2014), Marcinem Liberem przy Weselu Stanisława Wyspiańskiego (2013). Pracował też nad tekstem i dramaturgią polsko-szwajcarskiego spektaklu Against w reżyserii Nilsa Torpusa (2013).

Dla Teatru Polskiego Radia adaptował słuchowiska reżyserowane przez Pawła Łysaka – Dziady Adama Mickiewicza i Proszę państwa do gazu na podstawie opowiadań Tadeusza Borowskiego, a także Mimesis na podstawie opowiadań Pawła Huelle w realizacji Radia Pomorza i Kujaw. Jest autorem słuchowisk Somosierra i Wyczółkowski wychodzi z obrazu. Somosierra nagrodzona została Grand Prix Festiwalu Telewizji Polskiej i Polskiego Radia „Dwa Teatry” (2011).


Laureat teatralnej nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy za rok 2013 oraz teatralnej nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za rok 2014.

PAWEŁ SZTARBOWSKIfot. Magda Hueckel
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19