KAROLINA KRACZKOWSKA

Tancerka, performerka, choreografka, absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu Dance in Performance w Laban Center w Londynie. Członkini Polskiego Teatru Tańca w latach 2004-2007. Jako freelancerka brała udział w produkcjach m.in.: Jasmin Vardimon, Fin Walker, Michaela Keegan-Dolan, Kirstine Kyhl Andersen, Christopha Winklera, Riccardo Buscarini, Leili Mcmillan, Janiny Rajakangas, Uli Sickle, Martena Spangberga i Tino Sehgala.

 

Obecnie związana z warszawskim środowiskiem eksperymentujących choreografów, reżyserów i dramaturgów, m.in. Pawłem Sakowiczem („Masakra” i „Drama”), Ramoną Nagabczyńską („Silenzio!”), Anną Smolar („Halka”), Anką Herbut, Martą Malikowską i Agatą Siniarską („Malina”), Renatą Piotrowską („Wycieka ze mnie samo złoto”) oraz Magdą Ptasznik (działania performatywne w Zachęcie). Stypendystka programu Danceweb w 2016 roku, którego mentorem był Tino Sehgal i Louise Hojer.

 

Równocześnie rozwija swoje zainteresowania w obszarze choreografii, realizując autorskie prace solowe, m.in. na rezydencji Chez Bushwick w Nowym Yorku w 2016, w ramach programu performatywnego w Zachęcie (SPA 2017, Plac Małachowskiego 2018), „Solo Projekt Plus”, 2018, w Starym Browarze, w ramach stypendium kulturalnego miasta Lublin (2019 – pokaz pracy w procesie w Wawerskim Centrum Kultury) oraz w ramach rezydencji z Movement Research i Judson Church w Nowym Jorku. W pracach tych pogłębia swoją praktykę ruchową i choreograficzną, eksplorując możliwości transformacji ciała i zmiany własnej tożsamości, opierającej się na percepcji ciała jako metaforze, instrumencie, narzędziu, ucieleśnieniu animującego go podmiotu, komunikującego wewnętrzną myśl, uczucia i afekty. Ciało postrzegane jako produktywne i kreatywne, widziane nie jako stały niezmienny byt, ale jako seria procesów ciągłego stawania się, konstytuowania, integracji, multiplikacji, dążące do zwiększania swojej potencjalności. Od roku zgłębia również sztukę fotografii w łódzkiej Filmówce.

KAROLINA KRACZKOWSKAfot. Hanna Berenthal
ROLE W SPEKTAKLACH BIEŻĄCEGO REPERTUARU
Melodramat
ROLA Kuba, Babcia, Choreografka
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19