Kuracjuszki z Interno i koncert zespołu TARAPATY
reżyseria
Justyna Lipko-Konieczna, Dorota Ogrodzka
premiera
12 grudnia 2018
scena
scena mała
W REPERTUARZE
cz 19 WRZEŚNIA
GODZ. 19.30

GALERIA ZDJĘĆ

  • fot. Alicja Szulc fot. Alicja Szulc fot. Alicja Szulc fot. Alicja Szulc fot. Alicja Szulc fot. Alicja Szulc fot. Alicja Szulc fot. Alicja Szulc fot. Alicja Szulc zespół TARAPATY

TWÓRCY

reżyseria i dramaturgia – Justyna Lipko-Konieczna i Dorota Ogrodzka
ruch – Justyna Wielgus
strona wizualna i scenografia – Jaśmina Wójcik
muzyka – Magdalena Sowul
materiały reporterskie/blog – Dorota Borodaj
przygotowanie do prowadzenia wywiadów – Justyna Dąbrowska
fotosy – Alicja Szulc
produkcja – Tomasz Jagusztyn-Krynicki, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
występują – Alicja Brudło, Katarzyna Cygler, Iga Dzięgielewska, Izabella Gawęcka, Katarzyna Gawkowska-Marciniak, Paulina Jędrzejewska, Iwona Konecka, Grażyna Kopeć, Katarzyna Lis, Hanna Nowicka, Barbara Poniatowska, Anna Sadowska, Helena Urbańska

 
zespół TARAPATY:

gitary, wokal – Alicja Brudło, Iwona Konecka
klarnet, klawisze, cajon– Piotr Jaszczur Śnieguła

 

 

 

OPIS

spektakl „Kuracjuszki z Interno”

19 września, godz. 19.30

 

Teatralny projekt artystyczno-badawczy Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Punktem wyjścia jest historia obozu internowania dla kobiet w Gołdapi w roku 1982.

W styczniu 1982 roku pierwszy transport kobiet – zaangażowanych działaczek „Solidarności”, aktywistek społecznych – trafił do obozu odosobnienia zorganizowanego w Ośrodku Wczasowym Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji w Gołdapi. Wiezione w tzw. „sukach”, ściśnięte i wyziębione, bez możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, bez wiedzy o tym, co się z nimi stanie, ani kiedy wrócą do swoich domów, za to w poczuciu upokorzenia, poddane presji i przemocy zarówno fizycznej, jak i symbolicznej, odbywały nagłą, nieplanowaną podróż w nieznanym kierunku.

Wywłaszczone nie tylko ze swojej publicznej roli, ale też w pewnym sensie ze swoich ciał i tożsamości, z poczucia sprawstwa oraz możliwości decydowania o codzienności, umieszczone zostały w kuriozalnym obozie przypominającym po części sanatorium, po części ogród zoologiczny z okazami egzotycznych zwierząt, w końcu zaś: więzienie polityczne. Przez kolejne tygodnie i miesiące internowane poddawane były swoistej „kuracji”, której niezbędność orzeczona została przez władzę, w opresyjnym, a zarazem protekcjonalnym geście. Nadzór i karcenie – by przywołać kluczowe dla Michela Foucaulta kategorie – miały iść w parze z wyrafinowanymi próbami represjonowania i wychowywania działaczek. Główną strategią stosowaną wobec internowanych było przekierowanie ich uwagi na ekskluzywne wygody, w oparciu o które zostało zorganizowane codzienne życie w Gołdapi, a także redukowanie ich tożsamości do wzorców stereotypowo wiązanych z kobiecością.

W pogłębionym procesie twórczym, interdyscyplinarny zespół złożony z realizatorek-artystek oraz trzynastu performerek-aktywistek wspólnie badał historię gołdapskiej społeczności i szukał języka reprezentacji, adekwatnego do opowiedzenia o swoim spotkaniu z tą historią.

W toku wspólnych dyskusji, improwizacji, kwerendy, prac dramaturgicznych, a także spotkań z byłymi internowanymi, powstawało czytanie/działanie performatywne, w którym kobiety przedstawiają swoją opowieść o oporze, aktywizmie, tworzeniu społeczności i walce.

„Kuracjuszki z Interno” to niezwykłe doświadczenie na styku sztuki i aktywizmu, inspirowane jedną z najbardziej nieoczywistych historii polskiej opozycji.

www.kuracjuszki.pl

 

 

***

 

Koncert zespołu TARAPATY
19 września, godz. 21.00

Po latach teatralnych przygód Alicja Brudło i Iwona Konecka postanowiły spotkać się ze sobą muzycznie. Powołały do życia nowy gatunek „angel rock” – zestawienie anielskiego pienia z punkowym zadziorem. Tak powstały TARAPATY. Był rok 2016.

Po roku do składu dołączył człowiek teatru i multiinstrumentalista – Piotr Jaszczur Śnieguła, czyli Więcej Sprzętu Niż Talentu. Razem grają autorskie piosenki o miłosnych tarapatach, lecz niech to nie zwiedzie słuchacza. Repertuar to mariaż powszechnie znanej prawdy o tym, że ludzie słuchają tylko piosenek o miłości, z głębokim przekonaniem członkiń i członka zespołu, że nudne są piosenki, które są tylko o miłości.***

 

Pokaz spektaklu „Kuracjuszki z Interno” oraz koncert zespołu TARAPATY odbędą się w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe”

 

 


***


Spektakl „Kuracjuszki z Interno” zrealizowano we współpracy ze Studium Kultury Społecznej

  

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PARTNERZY
http://freshmail.pl/

PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
http://aktivist.pl/
https://www.tygodnikprzeglad.pl/