Scenariusz zabaw muzycznych dla dzieci i rodziców/opiekunów

inspirowany spektaklem „PARK-OPERA” Wojtka Blecharza


➤➤➤ książeczka – program „PARK-OPERY” (informacje o wydarzeniu oraz wierszyki i obrazki stworzone przez dzieci podczas warsztatów):

plik_4_1.png (full)
[kliknij –> pobierz PDF]

 


      

 

 


➤➤➤ scenariusz zajęć:

 

 

♫ DOMOWA MUZYKA ♫

 

 

♫ Spróbujcie znaleźć różne słowa, które opisują wydobywanie się dźwięku. Folia może szeleścić, komputer burczeć, drzewa szumieć, ptaki śpiewać, klucz zgrzytać… Czy dacie radę zaprezentować te odgłosy, używając do tego tylko swojego głosu?

 

 

♫ Zamknij oczy. Postaraj się skupić na wszystkich dźwiękach, które słyszysz wokół siebie. Może będzie to szczekanie psa lub trąbiący samochód? Może z pokoju obok dobiega dźwięk radia lub w kuchni gotuje się woda w czajniku? Zastanów się, który odgłos jest dla Ciebie najprzyjemniejszy. W następnym kroku możesz poprosić jedna osobę, by wydobywała dźwięki z różnych przedmiotów znajdujących się w pokoju. Czy to było szuranie krzesła, przewracanie kartek w książce, a może zamykanie skrzypiącej szafy? Spróbuj zgadnąć z zamkniętymi oczami!

 

 

♫ Przygotuj kilka przedmiotów codziennego użytku. Niech mają one różną fakturę, wagę, kształt. Szklany słoik, plastikowa butelka, kartka papieru, grzebień, metalowa łyżka, ziarenka grochu… W jaki sposób możemy wydobyć z nich dźwięki? Pewnie w niektóre można delikatnie postukać palcami, a inne potrzeć o siebie lub wrzucić do środka?

 

 

♫ Pobawmy się w dyrygenta i orkiestrę. Będziemy do tego potrzebować długopisu i przygotowanych w poprzednim ćwiczeniu przedmiotów. Długopis zastąpi nam batutę, czyli pałeczkę, której często używają dyrygenci. Jedna osoba staje pośrodku, pozostałe niech usiądą naprzeciwko w półkolu. Dyrygent trzyma w ręce długopis i ruchem ręki wskazuje osobę, która ma za zadanie zagrać na swoim instrumencie. Nie bójcie się eksperymentować z tempem i rytmem! Może muzycy sami będą mogli zaproponować zagranie jakiegoś utworu, który dyrygent będzie musiał rozpoznać?

 

 

♫ Przygotuj kartkę i długopis. Z zamkniętymi oczami narysuj jakąś figurę, nie odrywając długopisu od kartki. Następnie otwórz oczy i wyobraź sobie, że właśnie stworzyłeś utwór muzyczny. Spróbuj zatem zaśpiewać obraz, który widzisz.

 

 

 

 

***

 

 

 

„PARK-OPERA”

miejsce: park Skaryszewski
start: przed Teatrem Powszechnym, następnie – przejście do parku Skaryszewskiego


koncepcja, reżyseria i muzyka: Wojtek Blecharz
scenografia: Nawer
lektor: Krystyna Czubówna
kostiumy: Konrad Parol
wideo: Michał Januszaniec

 

obsada: Barbara Kinga Majewska (głos), Joanna Duda/Bartek Wąsik (toy piano), 
muzycy Sinfonia Varsovia: Jan Harasimowicz (trąbka), Henryk Kowalewicz (waltornia), Mariusz Opaliński (puzon), Krzysztof Stencel (waltornia), Tomasz Światczyński (puzon), Jakub Waszczeniuk (trąbka)
oraz Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik, Anna Radziejewska

aktorzy: Karolina Adamczyk i Grzegorz Falkowski oraz wolontariusze, publiczność, biegacze i miłośnicy parku Skaryszewskiego



„PARK-OPERA” chociaż nie jest wystawiana w teatrze operowym, zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy. „PARK-OPERA” skomponowana jest na brzmienie i przestrzeń części parku Skaryszewskiego, znajdującej się w pobliżu Teatru Powszechnego. 

Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku łacińskim oznacza „pracę”. „PARK-OPERA” to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się park Skaryszewski i jego naturalne brzmienie. Każde przedstawienie trwa około 1,5 h. Widzowie mogą poruszać się po przestrzeni „PARK-OPERY” swobodnie, podążając za wskazówkami umieszczonymi na mapie, którą wręczamy w 3 różnych punktach parku Skaryszewskiego. 

 

 

 

„PARK-OPERA” została zrealizowana w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19