„Doktryna szoku” koronakryzysu – webinarium
 
– dyskusja online prowadzona na portalu zoom.us (transmisja na żywo na FB Teatru Powszechnego), z możliwością zadawania pytań przez widzów
(w komentarzach pod streamingiem na FB).
 

➤➤➤ kiedy: czwartek, 21 maja, godz. 18.00

➤➤➤ uczestniczki: 
– Agnieszka Lichnerowicz (Radio TOK FM)
– Hanna Pieńczykowska (Humanity in Action)
– Agnieszka Jakimiak (reżyserka) 
 
➤➤➤ prowadzenie: dr Bartosz Rydliński (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
 
 
Obecna pandemia koronawirusa COVID-19 doprowadziła do bezprecedensowego załamania gospodarczego oraz kryzysu na runku pracy po obydwu stronach Atlantyku. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie miliony osób zostały pozostawione same sobie, często bez dochodu czy też dostępu do służby zdrowia. Obecny stan pandemicznego szoku jest wykorzystywany do przeprowadzenia wielu antydemokratycznych i neoliberalnych reform nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach. Celem naszego webinarium będzie próba zdefiniowania wspomnianych zagrożeń oraz odpowiedź na pytanie: na ile „Doktryna szoku” Naomi Klein może okazać się przydatna w znalezieniu innej, lepszej odpowiedzi na ten kryzys.
 
 
 
➤➤➤ nagranie webinarium


 

***
 

Biogramy uczestników:
 

AGNIESZKA JAKIMIAK



Reżyserka, dramatopisarka, dramaturżka i eseistka, absolwentka MISH na UW, dramaturgii na krakowskim Wydziale Reżyserii. Obecnie pisze doktorat na Royal Holloway, University of London, w którym zajmuje się tematem autocenzury w teatrze i sztukach wizualnych. Recenzentka filmowa, laureatka I miejsca w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Publikowała m.in. w „Res Publice”, „Dwutygodniku”, „Didaskaliach” i „Kinie”. Reżyserka spektaklu „Strach zżerać duszę” na podstawie scenariusza Rainera Wernera Fassbindera w Teatrze Powszechnym (2017), „Gala ’68. Wolność to luksus” w Teatrze Nowym w Łodzi, oraz „Mikroteatru” realizowanego w Komunie//Warszawa w ramach cyklu „Mikroteatr”. Współpracowała jako dramaturżka z Oliverem Frljiciem przy spektaklu „Nie-boska komedia. Szczątki”, „Nie-boska komedia. Wyznanie” oraz „Klątwa”. Autorka opracowania dramaturgicznego i tekstów do spektakli w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, m.in. „Geniusz w golfie”, „Jak być kochaną”, „Komuna paryska”. Autorka scenariusza do „Państwa wg Platona” (reż. A. Susa) zrealizowanego w Teatrze Mladinsko w Lubljanie (Słowenia). Współautorka interdyscyplinarnego projektu „Usland. Śladami Leonarda Z.”, prezentowanego w trakcie Kultursymposium w Weimarze i na Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie oraz spektakli „Róża” i „Władca much”, zrealizowanych w poznańskiej Scenie Roboczej. W sezonie 2014/2015 pracowała jako dramaturżka i kuratorka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W swojej pracy zajmuje się mechanizmami społecznego wykluczenia, krytyką instytucjonalną i ograniczeniami wolności twórczej. 



AGNIESZKA LICHNEROWICZ



Od 2004 r. jest dziennikarką Radia TOK FM. Absolwentka stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej. Jako reporterka relacjonowała szczyty przywódców Unii Europejskiej, wybory w Rosji, procesy polityczne na Białorusi, wojnę rosyjsko-gruzińską, pomarańczową rewolucję, protesty na Majdanie, aneksję Krymu oraz wojnę w Donbasie. Przygotowywała też reportaże na temat polskiej polityki rozwojowej w kilku krajach afrykańskich. Podróżowała do ogarniętych tzw. arabsķą wiosną Egiptu i Tunezji. Od 2012 do 2016 r. prowadziła warsztaty radiowe w przechodzącej transformację Mjanmie. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego. Za reportaż na temat ludobójstwa jazydów w Sindżarze była nominowana do Nagrody Grand Press. Obecnie prowadzi w Radiu Tok FM program „Światopodgląd”. Zajmuje się też filmem i literaturą. Publikowała m.in w „Nowych Książkach”, „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”.
 
 

HANNA PIEŃCZYKOWSKA



Absolwentka warszawskiej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action w 2015 roku, w zespole programów w 2018 i 2019 roku. Od kilku lat związana z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się edukacją europejską. Absolwentka 5. generacji Future Lab Europe i Akademii Demokracji Socjalnej. Feministka, wytrwała poszukiwaczka etycznych praktyk biznesowych. 



BARTOSZ RYDLIŃSKI



Adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UKSW, współzałożyciel Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, współpracownik Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”. W 2013 roku na UKSW obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Myśl polityczna Naomi Klein w kontekście neoliberalnego kapitalizmu”. Visiting scholar na Uniwersytecie Georgetown w 2014 roku, były stypendysta Carnegie Endowment for International Peace.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19