Rodzinne Spotkania Klimatyczne

 

 

Zapraszamy wszystkich do wspólnego, klimatycznego świętowania początku wakacji! 2 i 3 lipca przed Teatrem Powszechnym przygotowaliśmy szereg atrakcji. Osobą odpowiedzialną za koncepcję artystyczną wydarzenia jest Tatsiana Dzivakova, białoruska artystka i scenografka (odpowiedzialna za scenografię i kostiumy m.in. spektaklu „Nastia”). Stworzyła ona instalację artystyczną przed Teatrem, która zaprasza przechodniów do refleksji nad klimatem i surowcami naturalnymi.

 

 

Tematem przewodnim pracy Tatsiany jest drewno – jego naturalne właściwości, możliwości obróbki. Artystka porusza to zagadnienie, chcąc włączyć nas we wspólny namysł nad przedmiotami, których używamy każdego z dnia – z czego są zrobione? Jak długo będą „żyć”? Co się z nimi stanie, gdy nie będą mi już potrzebne? Ile będzie trwać ich proces rozkładu i co to znaczy dla natury? Inspiracją dla niej były przedmioty znalezione w magazynach Teatru Powszechnego, które, często od wielu lat, czekają na swoje drugie, artystyczne życie. Tak zrodziła się idea stworzenia scenografii performatywnej „zero waste”, w której główną rolę odgrywają już istniejące przedmioty, które w duchu nurtu „ready mades” zaczynają nabierać innego znaczenia. Obiekty, poddawane celowej obróbce, zostaną zaprezentowane przed wejściem głównym do Teatru, a ich wygląd zmieniać się będzie pod wpływem warunków atmosferycznych. Zapraszamy do wspólnego szukania i doświadczania tej artystycznej materii!

 

 

Oprócz możliwości zwiedzenia instalacji artystycznej i samodzielnych działań w tej przestrzeni, proponujemy też udział w warsztatach artystycznych, które poprowadzi artystka. Młodsze dzieci wraz z dorosłymi będą tworzyć specjalne rzeźby z naturalnych materiałów, a starsze będą mogły stworzyć kolażowe prace z wykorzystaniem papieru słonecznego. W trakcie warsztatów poznamy różnych artystów i artystki, którzy tworzyli dzieła nazywane sztuką ziemi. Porozmawiamy też o właściwościach drewna i papieru i spróbujemy nowych sposobów pracy z tymi materiałami.

 

 

Warsztatom i instalacji towarzyszyć będą spacery w parku Skaryszewskim – w sobotę zapraszamy rodziny z dziećmi na spacer pt. „Makrokosmos parku Skaryszewskiego”. Będziemy szukać ptaków i ssaków oraz rozpoznawać drzewa i rośliny, które można spotkać w parku. Drugiego dnia, w niedzielę, zapraszamy osoby dorosłe na „Spacer zielarski – tropem jadalnych roślin”. Wspólnie z edukatorką przyrodniczą poznamy lecznicze i kulinarne właściwości roślin.

 

 

Uwaga, liczba miejsc ograniczona, na warsztaty i spacery obowiązują zapisy!

 

➤ zapisy i informacje: Natalia Grzędzińska, n.grzedzinska@powszechny.com; tel. 510 131 807,

➤ miejsce: teren przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego (ul. Zamoyskiego 20); w razie opadów deszczu warsztaty
zostaną przeniesione do siedziby Teatru.

 

 

   spacerek_6.jpg (full)    spacerek_5.jpg (full)  

 

 

 

PROGRAM:

 

2 lipca, sobota

  • 10.00 – 16.00 – zwiedzanie instalacji artystycznej przygotowanej przez Tatsianę Dzivakovą,
  • 12.00 – 13.00 – warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat i ich opiekunów/-ki z tworzenia rzeźb, prowadzenie: Tatsiana Dzivakova,
  • 13.00 – 14.15 – rodzinny spacer „Makrokosmos parku Skaryszewskiego”, prowadzenie: Hanna Michoń (edukatorka przyrodnicza),
  • 14.30 – 16.00 – warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat i ich opiekunów/-ki z tworzenia naturalnych kolaży na papierze słonecznym (cyjanotypia), prowadzenie: Tatsiana Dzivakova.

 

Rodzinny spacer „Makrokosmos parku Skaryszewskiego”
Zapraszamy na niezwykły spacer w świecie parkowej natury. Sprawdzimy, czy na pewno trzeba jechać na drugi koniec świata, aby poznać fascynujące zwierzęta! Poobserwujemy ptaki, których różnorodność w parku Skaryszewskim jest rekordowa. Dowiemy się także, jakich ssaczych mieszkańców możemy tu spotkać. Podczas wyprawy będziemy szukać śladów i tropów zwierząt! Poznamy drzewa – gatunki rodzime i obce oraz nauczymy się je rozpoznawać. Dowiemy się, jak wygląda dzikie życie w miejskim świecie, jak bardzo jest ono fascynujące oraz jak my, ludzie, jesteśmy z nim połączeni.

 

 

3 lipca, niedziela

  • 10.00 – 16.00 – zwiedzanie instalacji artystycznej przygotowanej przez Tatsianę Dzivakovą,
  • 12.00 – 13.00 – warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat i ich opiekunów/-ki z tworzenia rzeźb, prowadzenie: Tatsiana Dzivakova,
  • 13.00 – 14.30 – „Spacer zielarski – tropem jadalnych roślin” w parku Skaryszewskim – tylko dla osób dorosłych, prowadzenie: Hanna Michoń (edukatorka przyrodnicza),
  • 14.30 – 16.00 – warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat i ich opiekunów/-ki z tworzenia naturalnych kolaży na papierze słonecznym (cyjanotypia), prowadzenie: Tatsiana Dzivakova.

 

„Spacer zielarski – tropem jadalnych roślin”
Gdzie i kiedy zbierać dzikie rośliny? Do czego je później wykorzystać? Jak smakuje kozia stopka czy leśna cytryna? Tego wszystkiego dowiecie się podczas wspólnej wędrówki przez łąki i lasy w poszukiwaniu jadalnych przedstawicieli polskiej flory. Nauczymy się rozpoznawać wybrane gatunki, omówione zostaną także ich właściwości oraz możliwości wykorzystania. Podczas spaceru uczestnicy będą również mieli okazję przekonać się osobiście o walorach smakowych dzikich roślin.

 

 

 

Tatsiana Dzivakova – artystka wizualna i scenografka. W 2004 r. ukończyła wydział projektowania w Szkole Artystycznej im. A. K. Glebowa w Mińsku, a w 2009 r. – wydział historii sztuki Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk w Mińsku. W latach 2012-2017 pracowała jako scenografka w Teatrze Lalek i Teatrze Dramatycznym w Mohylewie. W 2018 r. była nominowana do Narodowej Nagrody Teatralnej w kategorii „najlepszy scenograf w teatrze lalek”. Stworzyła i wykorzystała w praktyce własny kurs teatralno-artystyczny dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Pracuje również jako ilustratorka książek i płyt z muzyką dla dzieci. W 2021 r. rozpoczęła osobisty projekt czytań teatralnych dla dzieci z wykorzystaniem literatury współczesnej.

 

Hanna Michoń – absolwentka studiów na kierunku leśnictwo (SGGW). Od kwietnia 2015 r. związana z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Dział Edukacji Muzealnej oraz Dział Rekonstrukcji Historycznej), gdzie regularnie prowadzi zajęcia poświęcone nauce rozpoznawania i współczesnym możliwościom wykorzystania dzikich roślin jadalnych, jak również zastosowaniu tych gatunków pod względem kulinarnym i leczniczym w XVII-wiecznej Polsce. Od 2016 roku we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej realizuje w Ełku cykl spotkań zielarskich. Autorka bloga „Jak ugryźć las?”

 

 

 

Wydarzenia odbywają się w ramach projektu „Miasto Szczęśliwe. Festiwal Sztuki i Społeczności”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

 

miasto_szczesliwe_tp__4__3.jpg (mini)       logo_rewitalizacja_czarne.jpg

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19