Szkoła Dramaturgów Społecznych – czytanie performatywne

 

 sds.jpg (full)

 

Było o Wiśle, o nosorożcach i ich strażnikach, o pudłach i szafach, o drzwiach, o latach 90., o wietrze, o mitycznej granicy wyimaginowanej republiki, o babci,

o urzędnikach, prawdopodobnie nadmorskim miasteczku i korespondencji do ukochanych, o tym, jak mężczyźni nie słuchają kobiet, o matkach, zakonnicach, kurwach, o śmierciach.

Po co nam te całe dramaturgie? Sterty tekstów, uwikłanie w proces twórczy, tworzenie, ciosanie, rzeźbienie, nawarstwianie, lepienie, a czasem sklecanie.

Po co nam są te wszystkie rozdmuchane, napompowane sensami didaskalia, dodatkowe dziesiątki stron tego, co „było fajne, ale nie weszło”?

Gdzie jesteśmy w tym wszystkim jako społeczność i czy wciąż jesteśmy tak społeczni? Jakie mają być te dramaturgie? A może są już takie, jakie mają być?

W niedzielę 5 grudnia o godz. 18.00 dowiemy się tego razem w trakcie czytań performatywnych, wieńczących drugą edycję Szkoły Dramaturgów Społecznych.


Na Scenie Małej Teatru Powszechnego będą czytane teksty:
„Dom na odchodnym” Aleksandry Nowakowskiej, „Dzienniki korespondencji wychodzącej” Kamila Hyszki, „Hotel Wielka Brytania” Kateryny Penkovej, „Kiedy przyjdą podpalić dom?” Krystyny Kozioł, „Mader” Marty Kowalskiej, „Mądra kobieta” Marii Stolarczyk, „Pierwsze” Doroty Markiewicz, „Słone jezioro” Kamili Worobiej, „Śpiewnik Wiślany” Ady Tymińskiej, „Siostry” Iny Sazon oraz „Kilka historii o dźwięku” Karoliny Wajman.

 

Teksty przeczytają: Aleksandra Kuśnierkiewicz, Bogumiła Karbowiak, Mahina Isaeva, Joanna Mueller, Lizaveta Bibikava, Łukasz Wójcicki, Magdalena Wojno, Marlena Dudzic, Olesya Malyugina, Pavlo Luhovyi, Victor Troyan.

 


Szkoła Dramaturgów Społecznych to kilkumiesięczny cykl spotkań twórczo-szkoleniowych dla osób piszących i zainteresowanych pisaniem dla teatru zaangażowanego społecznie. SDS skupiona jest wokół idei tworzenia społecznościowego, czerpania z prawdziwych historii uczestniczek i uczestników działań artystycznych, inspiracji biografiami osób zaangażowanych w procesy twórcze. Cykl prowadzi Artur Pałyga.

 


Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach projektu „Dramaturgie społeczne” Teatru Powszechnego i Strefy WolnoSłowej.

 strefa_wolonoslowa___logo_mono_2.jpg (mini)                 syrenka1_1.png (mini)

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19