Co się dzieje na granicy?

 

 

Codziennie bombardują nas mnożące się informacje, aktualizacje, doniesienia i komentarze dotyczące kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Angażują nasze emocje, odwołują się do polityczno-historycznych klisz i wyobrażeń, konstruują ideologiczne podziały i przemycają hierarchie wartości. W natłoku obrazów i słów czasem można odnieść wrażenie, że zasłaniają one rzeczywistość, przynajmniej tę, która nie pasuje do wytwarzanej właśnie przez media rządowe narracji. Dlatego postanowiliśmy rzucić trochę światła na to, co dzieje się na granicy, uporządkować problemy, nazwać wyzwania, opowiedzieć o emocjach i przekonaniach. Zastanowić się nad tym, co tak naprawdę wiemy.

 

 

➤➤➤ miejsce: wszystkie spotkania transmitowane będą online na profilu Strefy WolnoSłowej na Facebooku.

➤➤➤ terminy: 25, 30 listopada oraz 1 i 2 grudnia, godz. 19.00

➤➤➤ prowadzenie: Paweł Mościcki

➤➤➤ gościnie i goście: Paulina Bownik, Aleksandra Chrzanowska, Marta Górczyńska, Beata Siemaszko, Przemysław Wielgosz, Anna Zamecka

 

 

       granica.jpg (full)   granica.jpg (full)   granica.jpg (full)

         

       fot. Karol Grygoruk, Rats Agency

 

 

25.11.2021 – „Co robią funkcjonariusze?” O prawie w kontekście kryzysu na granicy i o kryzysie w kontekście prawa.

Z Martą Górczyńską z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka/Grupy Granica porozmawiamy o tym, co właściwie robią na granicy polskie służby i czy ich działania mieszczą się w ramach prawa polskiego i międzynarodowego.

 

30.11.2021 – „Skąd się biorą uchodźcy?” O globalnych napięciach politycznych i światowej migracji.

Z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym polskiej edycji „Le Monde Diplomatique”, dyskutować będziemy o tym, co robią uchodźcy i skąd się biorą, a więc spróbujemy pokazać wydarzenia na granicy w perspektywie globalnych geopolitycznych zależności.

 

01.12.2021 – „Co robią aktywiści?” O codzienności praktyki pomocowej.

Z Aleksandrą Chrzanowską kulturoznawczynią i aktywistką ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej/Grupy Granica porozmawiamy o tym, co na granicy robią aktywiści i jak wygląda codzienna praktyka pomagania uchodźcom.

 

02.12.2021 – „Co robią mieszkańcy pogranicza?” O emocjach, refleksjach i działaniach mieszkańców strefy stanu wyjątkowego.

Z mieszkankami pogranicza  Beatą Siemaszko, lekarką Pauliną Bownik oraz filmowczynią Anną Zamecką  porozmawiamy o tym, cała sytuacja na granicy wpłynęła na ich codzienność, co o niej myślą i jak sobie z nią radzą.

 Spotkania odbywają się w ramach projektu „Dramaturgie społeczne” realizowanego przez Strefę WolnoSłową i Teatr Powszechny przy wsparciu m.st. Warszawa.

strefa_wolonoslowa___logo_mono_2.jpg (mini)                  syrenka1_1.png (mini)

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19