„BRUDDAS”

 

Wystawa Virtual Reality / Augmented Reality / 360 Video / instalacja dźwiękowa
➤ artyści: BRUD i kolektyw Dream Adoption Society

 


➤➤➤  terminy: 20, 21 i 22 września 2019 r.
➤➤➤  godziny: 16.00 - 23.00 (22 września do 20.00)
➤➤➤  miejsce: Scena Dream Adoption Society (Teatr Powszechny w Warszawie, ul. Zamoyskiego 20)
Przy okazji spotkania BRUD i Dream Adoption Society, po wniknięciu w istotę swych działań, okazało się, że są one dość podobne: to grupa ludzi, obiektów i idei skupionych wokół charyzmatycznego centrum; dopełniające się użycie Wirtualnej Reczywistości (przez Dream Adoption Society) i sferycznego video 360 stopni (przez BRUD); eksperymentalny teatr w czarnych skrzynkach i białych sześcianach.

Szybko zdecydowaliśmy, że powinniśmy działać razem; nazywamy to „BRUDDAS”.

 

 


Instalacja dźwiękowa / 360 Video autorstwa BRUD:

 


„The Encounter”
scenariusz i reżyseria: Aditya Mandayam
dźwięk: Ummo Guru

„The Encounter” to adaptacja Aditya Mandayamy „Cyberiady” Stanisława Lema.

W manifeście „Perimagia” z 2018 Aditya Mandayam nawołuje do stworzenia Nowej Opery. Jak pisze: „Stoimy przed kryzysem. Kryzysem reżyserii”. Autor tworzy i definiuje w nim termin „perimagia”, która jest wizualnym i wyobrażeniowym odpowiednikiem „perifonii”, płynnym dźwiękiem, imersyjnym obrazem.
Nie jest jasne, gdzie Opera Perimagiczna zaczyna się i kończy. Nie ma widowni. Publiczność jest umieszczona na scenie wraz z aktorami. Cześć aktorów nosi zwykłe, codzienne ubrania. Niektórzy z nich są autonomiczni. Niektórzy mogą zostać „aktywowani”, jak w grach komputerowych. Kamery i modularne syntezatory występują na prawach aktorów. Pojawiają się kultowe postaci z początków Widzenia Maszynowego. Widownia traktowana jest jak magnetyczny płyn wylany na scenografię i zachęcana jest do aktywności. „Publiczność jest wszechmogąca”, „Publiczność wie wszystko” – pisze Mandayam.


 


Projekty VR / AR autorstwa Dream Adoption Society:


„Nic”
doświadczenie VR


Czarny kwadrat nigdy nie był płaski. Zawsze był bryłą, obiektem, czymś. Czarny czworobok to kontroler-śmierć, którego doświadczający używa do przemieszczania się pomiędzy szczelinami w przestrzeni wirtualnej. Nie służy on jednak do utrzymania fikcji wewnątrz świata przedstawionego. Raczej staje się tym „czymś”, co czyni, że jest raczej coś, niż Nic.
Medytacja w rzeczywistości wirtualnej nad „Czarnym kwadratem na białym tle” Kazimierza Malewicza oraz poezją Bolesława Leśmiana. Projekt związany jest ze spektaklem „Nic” Krzysztofa Garbaczewskiego, wyprodukowanym przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

twórcy: Marta Nawrot, Jagoda Wójtowicz, Maciej Gniady, Anastasiia Vorobiova.


„Aporia. Miasto jest Miastem”
doświadczenie VR / aplikacja AR / książka / makieta

Z pozoru niemożliwe do połączenia systemy miejskie w sposób organiczny splotły się ze sobą w jednym miejscu. Panuje tu zarówno chaos jak i porządek. W cieniu monumentalnych gmachów płożą się stragany i fawele z blachy falistej, które niczym śluzowce organicznie porastają prostopadłościenną, perfekcyjnie zaplanowaną architekturę. Projekt wyprodukowany i prezentowany podczas Praskiego Quadriennale 2019.

twórcy: Aleksandra Wasilkowska, Krzysztof Garbaczewski, Anastasiia Vorobiova, Jagoda Wójtowicz, Maciej Gniady, Marta Nawrot, Wojtek Markowski, Jakub Oleś, Krystian Brych, Sebastian Sebulec, Karolina Kotlicka, Monika Olesko, Krzysztof Pyda, Paweł Paciorek, Maria Bogdaniuk, Krystyna Mogilnicka, Edyta Zielnik.

 


„Locus Solus”
doświadczenie VR


„Locus Solus” nie jest ani obiektem, ani instalacją ani widowiskiem, ale tym, co istnieje tylko przez obecność uczestnika. Po założeniu okularów VR jesteśmy uczestnikami i twórcami równoległego performansu, a z każdym krokiem w ramach wirtualnej rzeczywistości wytwarzamy samodzielne nowy świat. Doświadczenie VR jest jak ucieleśnienie marzeń o prawdziwej transdyscyplinarności: tu występ, praca video, gra, teatralność, nowe media i nowe metody narracji stapiają się w jeden angażujący fenomen. Projekt prezentowany w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, A Maze Festiwalu w Berlinie oraz The Performing Garage w Nowym Jorku.

twórcy: Krzysztof Garbaczewski, Marta Nawrot, Jagoda Wójtowicz, Maciej Gniady, Paweł Smagała, Jan Duszyński, Bartosz Zaskórski, Wojtek Markowski, Jim Fletcher, Robert Mleczko, Iza Szostak.

 

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19