ideasMagnifying glass iconOgród powszechny

Ogród Powszechny

To wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Fundacji Strefa WolnoSłowa, Goethe Institut i mieszkańców Pragi. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń dla działań artystycznych. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. 

W Ogrodzie Powszechnym uprawiamy rośliny i uczymy się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak sprawić, by miasto stało się inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. 

Ogród Powszechny jest przestrzenią, w której można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa, gdzie przedstawiane są alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Poprzez działania artystyczne i wspólne tworzenie ogrodu budujemy „nową agorę”, gdzie - dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym - zastanawiamy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne, wpływają na nasze relacje z otoczeniem. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, debacie publicznej, organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? 

Na te i inne pytania próbujemy odpowiadać już od kilku lat w ramach cyklu warsztatów ogrodniczych, spacerów przyrodniczych, spotkań z cyklu Filozofia w ogrodzie oraz Fizyka w Ogrodzie, a także podczas wydarzeń performatywno-muzycznych, takich jak spektakle plenerowe, koncerty, DJ-sety i potańcówki. 

related articles

more articlesMagnifying glass icon