„W Miasto!” – warsztaty rodzinne w ramach Festiwalu Miasto Szczęśliwe


Co sprawia, że czujemy się szczęśliwi w mieście? Czy, tak jak twierdzi wielu badaczy, socjologów i urbanistów, ma na to wpływ przestrzeń, w której żyjemy? Postanowiliśmy to sprawdzić na własnej skórze i przeprowadzić teatralne badanie, do którego zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat wraz z opiekunami.Podczas eksploracji miasta przyjrzymy się między innymi, jak działa na nas miejski krajobraz i architektura, wsłuchamy się również w dźwięki miasta, sprawdzimy jak przebiega komunikacja, poszukamy miejsc, w których można łapać powietrze, zbadamy więzi sąsiedzkie i zastanowimy się, co chcielibyśmy zmienić w naszym mieście. W trakcie badania uruchomimy wszystkie zmysły, a cały cykl będzie opierał się na wspólnym, twórczym działaniu teatralnym. Miasto to organizm, który nieustannie oddycha, porusza się, pracuje, zmienia się i żyje razem z nami. Ma na nas wpływ, więc może warto wspólnie poszukać miejskich potencjałów szczęścia...?


Warsztaty prowadzone będą przez członków Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.➤ miejsce warsztatów - punkt startowy: LUB/LAB, ul. Lubelska 30/32, godz. 11:00 - 13:00

➤ zgłoszenia: Natalia Grzędzińska, n.grzedzinska@powszechny.com, tel.: 510 131 807

 

6 maja – „Miasto oddycha”
Miasto jest w ciągłym ruchu - płyną strugi światła, trąbią samochody, a piesi przemieszczają się w pośpiechu. A jakie jest nasze tempo? Co się stanie, kiedy spróbujemy się na chwilę zatrzymać? Poruszmy nasze ciała, rozgrzejmy głosy, stwórzmy miejskie choreografie. Spróbujmy złapać oddech w środku tętniącego życiem miasta.

prowadzenie: Dominika Szulc, Małgorzata Skoczelas


13 maja – „Miasto mówi
Całe miasto pokryte jest napisami, grafikami, wlepkami. Na każdym murze znajdują się słowa, obrazy. Na rogu każdej z ulic znajdują się zakazy, nakazy, informacje dla nas. Miasto wysyła do nas komunikaty. Jak je czytać? Co w nich jest zawarte? Może czas, by na nie odpowiedzieć? Stwórzmy swoje znaki i wyślijmy komunikat do miasta.

prowadzenie: Joanna Krukowska, Tomasz Pizoń


20 maja – „Miasto mieszka”
Mieszkanie ma swoją historię. Ma swoje zapachy, schowki, dźwięki. Ma miejsce do pracy, zabawy, snu. Ma charakter mieszkańca. W nim mamy swoje codzienne rytuały. Czy mieszkanie to dom? Kiedy nim się staje? Co widać za oknem? Jak działa na nas przestrzeń za drzwiami naszego mieszkania? Kogo tam spotykamy? W wysokich budynkach miasta poukrywane są opowieści jego mieszkańców. Spróbujmy je odkryć, przyjrzeć się im i zamienić je w niecodzienne, teatralne aktywności!
prowadzenie: Jakub Drzastwa, Joanna Krukowska

 

27 maja – „Miasto rusza”
Oczekiwanie, wsiadanie, przemieszczanie się, wysiadanie. To codzienne rytuały poruszania się po mieście. Z punktu do punktu. Nieodłączny element naszego życia. A autobusy, tramwaje, metro to wehikuły, które codziennie zabierają nas w mikropodróż po miejskiej przestrzeni. Jacy jesteśmy w ruchu po mieście? Jak twórczo poruszać się po nitkach komunikacyjnych? Jak odkrywać miasto w codziennym przemieszczaniu? I co zrobić z czasem, który spędzamy w środkach transportu? Uczyńmy nasze codzienne mikrowyprawy twórczym działaniem!
prowadzenie: Jakub Drzastwa, Małgorzata Skoczelas

 

3 czerwca – „Miasto buduje”

Miasto mieszka, czyli miasto się buduje. Budują się domy, biura, sklepy, szkoły. Jak wygląda Twoje miasto? Z czego się składa? Na którym piętrze mieszkasz? Co widzisz z okna? W którą stronę otwierają się drzwi do twojego domu? Kto ten dom zbudował? Porozmawiajmy o tym, jak żyje miasto bez ludzi. Porozmawiajmy o budynkach. Czy są szczęśliwe? Czy żyją w harmonii? Zapytajmy je.
prowadzenie: Tomasz Pizoń, Dominika Szulc


10 czerwca – „Miasto pracuje”
Tramwaj sam nie jedzie, chleb sam się nie piecze, śmieci same się nie wywożą, a gazeta sama się nie pisze. Miasto jest wiecznie zapracowane. Rękoma, nogami, oczami, umysłami wszystkich pracujących mieszkańców. O wielu z nich w codziennym miejskim życiu zapominamy, a może nawet nie mamy świadomości, że ktoś pracuje nad tym, aby dać nam odrobinę szczęścia. Przyjrzyjmy się miejskim zawodom. Sprawdźmy, co by się stało, gdyby jakaś grupa zawodowa przestała pracować. Stwórzmy zawody przyszłości, które zapewnią miastu szczęście.
prowadzenie: Tomasz Pizoń, Małgorzata Skoczelas


17 czerwca – „Miasto brzmi”
Miasto to instrument, a może bardziej orkiestra, która każdego dnia i każdej nocy daje koncert. My też gramy w tej orkiestrze, lecz czasem o tym zapominamy. Jakie są hity miejskiej listy przebojów? O czym opowiadają? Jakie komunikaty są ukryte w dźwiękach miasta? Co się wydarzy, gdy na chwilę zamkniemy oczy i się w nie wsłuchamy? Zamieńmy się w kompozytorów, załóżmy podwórkowe zespoły, pobawmy się dźwiękami i stwórzmy piosenki naszych przestrzeni, przeboje miasta szczęśliwego.
prowadzenie: Jakub Drzastwa, Joanna Krukowska


24 czerwca – „Miasto zmyśla”
Czy pomniki mówią? Dlaczego chodniki nie chodzą? Czy drzewom jest zimno? Dlaczego przejście dla pieszych nie jest w kratkę? Dlaczego psy nie noszą parasolek? I gdzie kończy się nasze miasto? Miasto jest pełne tajemnic, zagadek i przestrzeni, które mogą stać się początkiem miejskiej legendy. Stwórzmy miasto ze snu, stwórzmy opowieści o naszych przestrzeniach szczęścia.
prowadzenie: Dominika Szulc, Joanna Krukowska


 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
http://aktivist.pl/
https://www.tygodnikprzeglad.pl/

PARTNERZY
http://freshmail.pl/