Srebrny Lew dla Mai Kleczewskiej i Wściekłość na Biennale w Wenecji!

 

Teatralne Biennale 2017 w Wenecji otworzył spektakl Wściekłość Elfriede Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej, którego prapremiera polska odbyła się 24 września 2016 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Przedstawienie zostało pokazane międzynarodowej publiczności dwukrotnie: 25 i 26 lipca. Podczas Biennale reżyserka spektaklu, Maja Kleczewska odebrała nagrodę specjalną – „Srebrnego Lwa za innowacje w teatrze”.

 

Biennale 2017 w Wenecji, którego dyrektorem jest Paolo Baratta, trwało od 23 czerwca do 8 października i podzielone było na moduły poświęcone: tańcowi, teatrowi i muzyce, a także sztukom wizualnym, filmowi i architekturze. 45. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w ramach Biennale odbywał się w dniach 25 lipca - 12 sierpnia, a jego kuratorem był Antonio Latella. Oprócz spektakli odbywały się rozmaite performanse, happeningi i pokazy wideo.

 

 

 

Srebrny Lew za innowacje w teatrze dla Mai Kleczewskiej - uzasadnienie przyznania nagrody:
Ponadczterdziestoletnia Maja Kleczewska jest liderem polskiego teatru obok takich artystów, jak Krzysztof Warlikowski, czy Krystian Lupa, których była dawniej asystentką, a którzy są kontynuatorami wielkiej tradycji teatru Kantora i Grotowskiego. Spektakle Kleczewskiej, produkowane przez ważne instytucje za granicą, takie jak Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu, wyróżniają się połączeniem refleksji nad palącymi problemami współczesności i wspaniałej pracy z aktorami, od których wymaga emocjonalnego zaangażowania. Jej teatralne badania prowadzone są  dzięki wyborowi autorów, takich jak laureatka Nagrody Nobla Elfriede Jelinek, czy Sarah Kane, i oświetlają mocnym światłem temat kobiet, zawierający kontekst upadku kapitalizmu z jego religijnymi i nacjonalistycznymi odchyleniami oraz obietnicę nowej wolności, która faktycznie zagraża zredukowaniem kobiet do ich bezsilnego statusu wiekowego. Jej ostatnie projekty idą właśnie w tym kierunku, prowokując gorącą debatę i sprzeczne reakcje - okazują się odważne i kontrowersyjne, a tym samym pilne i konieczne.

http://www.labiennale.org/en/theatre/biennale-theatre/kleczewska.html?back=true

 

 


Maja Kleczewska – reżyserka teatralna, wybitna interpretatorka dramatów m.in. Antona Czechowa, Williama Shakespeare’a i austriackiej noblistki Elfriede Jelinek. Absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Była asystentką Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego. Od dłuższego czasu współpracuje przy kolejnych dziełach z dramaturgiem i reżyserem Łukaszem Chotkowskim. Debiutowała w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, gdzie wystawiła spektakl „Jordan” Anny Reynolds i Moiry Buffini w 2000 r. Wyreżyserowała wiele uznanych spektakli w polskich i zagranicznych teatrach, takich jak m.in.: Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu („Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya w 2002 r. i „Czyż nie dobija się koni?” Horacego McCoya w 2003 r.); Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze („Czajka” Antona Czechowa w 2004 r.); Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu („Makbet” Williama Shakespeare’a w 2004 r., „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” Ödöna von Horwátha w 2008 r.); Narodowy Stary Teatr w Krakowie („Sen nocy letniej” Williama Shakespeare’a w 2006 r. i „Zbombardowani” Sarah Kane w 2007 r.); Teatr Narodowy w Warszawie („Fedra” na podstawie tekstów Eurypidesa, Seneki, Pera Olova Enquista i Istvána Tasnádiego w 2006 r., „Marat/Sade” Petera Weissa w 2009 r.); Teatr Polski w Bydgoszczy („Płatonow” Antona Czechowa, „Burza” Williama Shakespeare’a oraz „Babel”, „Podróż zimowa” i „Cienie. Eurydyka mówi” Elfriede Jelinek); Teatr Powszechny w Warszawie („Szczury” Gerharta Hauptmanna, „Wściekłość” Elfriede Jelinek); Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu („Czekając na barbarzyńców” Johna Coetzee’go w 2016 r.); Teatr Żydowski w Warszawie („Dybuk” Szymona An-skiego, a także – w koprodukcji z Teatrem Polskim w Poznaniu - „Malowany ptak” Jerzego Kosińskiego).

Zdobywczyni „Paszportu Polityki” w 2006 roku. W 2015 roku otrzymała Laur Konrada za reżyserię spektaklu „Dybuk” podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach. Jej spektakl „Wściekłość” otworzył teatralne Biennale 2017 w Wenecji, a sama reżyserka odebrała prestiżową nagrodę Srebrnego Lwa za „innowacje w teatrze”.

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
http://aktivist.pl/
https://www.tygodnikprzeglad.pl/

PARTNERZY
http://freshmail.pl/