Pokazy premierowe filmu ,,Królestwo za konia”

 

6 i 7 listopada odbyły się premierowe pokazy filmu ,,Królestwo za konia w reż. Grzegorza Falkowskiego, z udziałem aktorów Teatru Powszechnego w Warszawie.

 

Film ,,Królestwo za konia” powstał w wyniku scalenia w jedną całość czterech części projektu ,,Tragedia Króla Ryszarda III” wyprodukowanego przez Grzegorza Falkowskiego na potrzeby Teatru Powszechnego w Warszawie oraz połączenia go z nowymi materiałami i scenami. Praca nad filmem rozpoczęła się wraz z wybuchem pandemii Covid 19 w kwietniu 2020 roku i zakończyła we wrześniu 2021 roku. Pieniądze na zmontowanie i udźwiękowienie filmu pochodzą ze zbiórki na zrzutka.pl , środków prywatnych oraz z nagrody przyznanej przez Instytut Teatralny w konkursie DiG IT dla ,,Tragedii Króla Ryszarda III” za Najlepszą Premierę Online (więcej informacji na temat nagrody i całego cyklu: tutaj).

 

 

➤➤➤ terminy: 6 listopada, godz. 19.00 oraz 7 listopada, godz. 20.00

 

➤➤➤ miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1)

 

 

 

 

 

O projekcie:

 

W Anglii od lat trwa wojna domowa. W walkach pomiędzy rodem Lancasterów z obłąkanym królem Henrykiem VI na tronie, mającym w herbie czerwoną różę i rodem Yorków walczących pod sztandarem z różą białą, szala zwycięstwa przechyla się raz na jedną, raz na drugą stronę. Gdy Wojna Dwóch Róż rozpoczynała się, Ryszard, najmłodszy z synów Księcia Yorku, miał trzy lata. Podczas decydującej bitwy pod Tewkesbury był już Księciem Gloucester, Lordem Wielkim Admirałem, dożywotnim konstablem Anglii, dowodził lewym skrzydłem wojsk Yorków i miał lat… 19. 

 

Po klęsce Lancasterów, śmierci Henryka VI i jego syna, na tronie zasiada najstarszy z braci York – Edward IV. Panuje radość i pokój. Toczą się dworskie intrygi. Miejsce najbliżej Edwarda opanowują liczni krewni królowej Elżbiety, towarzysze zabaw króla. Wśród weteranów wojny i starej arystokracji narasta niezadowolenie. Ryszard Książę Gloucester w świecie pokoju czuje się obco. To nie jest jego świat. Nie ma żadnych widoków na koronę. Jest bohaterem wojennym, ale prawa boskie i ludzkie mówią, że przed nim do tronu są bracia, Edward IV i George Książę Clarence, ich synowie i jeszcze ich synowie gdyby się tacy urodzili. Przeznaczone mu jest więc życie na uboczu aż do śmierci jako szlachetny starzec. A co, gdyby potrząsnąć drzewem przeznaczenia? Pójść za wewnętrznym głosem swojego cienia? Zbuntować się przeciw roli, w której obsadzono go w chwili narodzin? Kto mu zabroni? Prawo ludzkie karze tylko przegranych. Prawo boskie grozi karą w odległym przyszłym życiu. Kto stanie na straży porządku gdy Ryszard wyciągnie rękę po władzę, a mężczyźni zaczną tracić głowy jeden po drugim?

 

 

 

 

,,Królestwo za konia” jest filmem hybrydowym. Składa się z dwóch nakładających się i dopowiadających się opowieści. Pierwszą z nich jest historia Ryszarda Księcia Gloucester (Andrzej Kłak) rozgrywająca się w zamkniętych pomieszczeniach za pomocą komunikatorów internetowych. Jest to rodzaj teatru internetowego na podstawie dramatu Williama Shakespeare'a ,,Król Ryszard III”. W wirtualnej walce o tron nie widać zwłok. Śmierć dzieje się po wyłączeniu kamerki. Obraz ten uzupełniają ujęcia dokumentalne, przyrodnicze kręcone we wsiach i lasach pod Augustowem i Gostyninem. W naturze śmierć jest wszechobecna i realna. Kości bieleją w lesie, ryba jest patroszona, a chrząszcze wpadają w śmiertelne pułapki. Prace na roli mogą przypominać pole bitwy, a zajęcia gospodarskie egzekucję. Wszystko splata się w wyobraźni widza i nabiera realnego kształtu. 

 

Między ciasnym światem ludzkich aspiracji, a światem otwartych przestrzeni krąży pies. Jak duch przewodnik, niemy narrator. Mieszkaniec obu tych światów. Na styku praw ludzkich i praw natury, na styku Shakespeare'a i płynącej do morza marzanny. Opowiada historię o tym, jak człowiek próbuje zapanować nad naturą. Nad swoją naturą.

 

 

scenariusz, reżyseria i produkcja – Grzegorz Falkowski

montaż – Anna Garncarczyk

muzyka – Andrzej Kłak

zdjęcia – Grzegorz Falkowski

udźwiękowienie – Paweł Betley

 

W filmie występują aktorzy Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie:

Ryszard Książę Gloucester/Ryszard III – Andrzej Kłak

Lady Shore – Karolina Adamczyk

Królowa Elżbieta – Klara Bielawka

Lady Anna – Karina Seweryn

Królowa Małgorzata – Anna Ilczuk

Lord Hastings – Arkadiusz Brykalski

Książę Buckingham – Michał Czachor

Król Edward IV – Michał Jarmicki

Richmond/ Król Henryk VII, Morderca – Grzegorz Falkowski

Lord Biskup – Mateusz Łasowski

George Książę Clarence – Oskar Stoczyński

Skryba – Julian Świeżewski

Lord Burmistrz – Kazimierz Wysota

 

w roli Czarnego Psa – Westa

Pies brązowy – Tina

 

Śpiew gardłowy i gra na khomus – Monika Mariotti

 

 

 

 

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19