ROBERT GLIŃSKI

W 1975 roku ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej, a w 1979 reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej
im. Leona Schillera w Łodzi. Przez kilka lat pracował jako asystent reżysera, a w 1983 roku nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy Niedzielne igraszki, za który otrzymał szereg znaczących nagród filmowych (w tym trzy nagrody na festiwalu w Mannheim).
W swojej karierze wyreżyserował 12 filmów fabularnych, m.in.: Łabędzi śpiew (nagroda za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagroda Szefa Kinematografii), Wszystko co najważniejsze… (Grand Prix oraz Nagroda Dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Nagroda Pokojowa na Festiwalu Filmowym w Trieście), Matka swojej matki, Kochaj i rób co chcesz, Cześć Tereska (Polska Nagroda Filmowa Orzeł w kategorii najlepszy film, reżyseria, scenariusz, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, Paszport „Polityki”, Złota Kaczka, Złota Taśma, Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego, Grand Prix oraz Nagroda Dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), Wróżby Kumaka (Specjalna Nagroda Jury na festiwalu filmowym w Warnie), Benek, Świnki (Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu Filmu Europejskiego).
Jako reżyser teatralny zadebiutował w 1990 roku spektaklem Halo, to ja w Teatrze Powszechnym
w Warszawie, z którym od tamtej pory regularnie współpracował, tworząc takie spektakle jak: Romans, czy Loretta.
  Związany również z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie wyreżyserował m.in. Kontrabasistę, Żywą maskę, Czytadło. Pracował także w poznańskim Teatrze Nowym (Antygona w Nowym Yorku, I to mi zostało…), Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (Łysa śpiewaczka, Się kochamy), Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (Dziennik panny służącej), Teatrem Polonia (Po co są matki). Za reżyserię spektaklu Królowa piękności z Leenane w warszawskim Teatrze Dramatycznym był nominowany do nagrody Feliksy Warszawskie. Swoje doświadczenie filmowe wykorzystuje reżyserując spektakle dla Teatru Telewizji. Począwszy od 1986 roku stworzył około dwudziestu spektakli.
Poza działalnością artystyczną zajmuje się również pracą naukową i edukacją; prowadzi zajęcia za studentami Studium Scenariuszowego przy PWSFTViT w Łodzi, a od roku 2002 także ze studentami Wydziału Reżyserii. Był również kierownikiem Zakładu Filmu Fabularnego na tej Uczelni.
W roku 2003 obronił pracę doktorską, a w 2006 habilitację. W 2011 roku przyznano mu tytuł profesorski. W latach 2008 – 2012 był rektorem PWSFTViT.

Stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Powszechnego w Warszawie objął we wrześniu 2011 roku.
ROBERT GLIŃSKIfot. Katarzyna Marcinkiewicz
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19