Żiżig Galnasz
reżyseria
Daria Kopiec
scena
stół powszechny
W REPERTUARZE
sb 29 WRZEŚNIA
GODZ. 18.00
OPIS

Zapowiedź reżyserki:

 

Żiżig Galnasz to tradycyjna potrawa czeczeńska, na którą składają się kluski z mąki i wody, mięso oraz posiekany czosnek w wywarze. Kluski macza się w wywarze i przegryza kawałkiem mięsa.

 

Wybrana czeczeńska rodzina jest liczna. Głową rodziny po śmierci ojca – Issy – jest Luiza. Dzieci w rodzinie jest sześcioro. Więzi pomiędzy członkami rodziny przepełnione są czułością. Ta bliskość jest niesamowita, wręcz niespotykana. Dzielą się nią również ze swoimi gośćmi, bo gość w domu jest dla nich wielkim darem. Trzeba go nakarmić i zaopiekować się nim. Zamykać drzwi nauczyli się w Polsce. W Czeczeni nikt nie zamyka drzwi, zawsze były otwarte. Trudno im się do tego przyzwyczaić, ale po dwóch kradzieżach, zaczęli być ostrożniejsi. Mimo wszystko ich gościnność jest onieśmielająca. Historie, które opowiadają, wydają się proste, a jednak niewiele osób mieszkających w Polsce jest w stanie aż tak otworzyć na drugiego człowieka.

 

Rodzina Lizy dwukrotnie uciekała przed wojną czeczeńską. Najpierw do Krakowa, następnie do Warszawy. Ich dom jest cały czas otwarty, a jego mieszkańcy mają ogromne serca dla każdego, nie oceniając go ani ze względu na kolor skóry, wyznawaną religię czy język. Jak sami mówią, mają również wielu przyjaciół z Rosji.

 

Pierwotnym założeniem projektu było zrealizowanie filmu animowanego z rodziną czeczeńską. Chciałam przez medium animacji przybliżyć ich szczególną historię. Pierwsze spotkania przyniosły dużo wiedzy z zakresu historii ich rodziny. Zainteresowała mnie zwłaszcza opowieść Luizy o niezrealizowanym projekcie książki opisującej przyjaciół Issy i Luizy. To było marzenie Issy. Niestety podczas jednej z kradzieży zniknęły wszystkie dyski z materiałami do książki, cała dokumentacja oraz dorobek OŚRODKA SINTAR – FUNDACJI INNA PRZESTRZEŃ.  


Spektakl jest efektem pracy podczas Kursu Mistrzowskiego pod opieką Pawła Łysaka na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

 


Wydarzenie realizowane w ramach III edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
http://aktivist.pl/
https://www.tygodnikprzeglad.pl/

PARTNERZY
http://freshmail.pl/