autorzy plakatu: Homework / Joanna Górska, Jerzy Skakun
Lalka. Najlepsze przed nami
wg Bolesława Prusa;
reżyseria
Wojciech Faruga
premiera
15 maja 2015
czas trwania
2 Godz. 40 Min. (1 przerwa)
scena
scena duża

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
  • fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel fot. Magda Hueckel
OBSADA
KAROLINA ADAMCZYK
Julia Ochocka, Profesor Geist
MARIA ROBASZKIEWICZ
Prezesowa Zasławska
ANITA SOKOŁOWSKA
Izabela Łęcka
JOANNA HALSZKA SOKOŁOWSKA
JOANNA HALSZKA SOKOŁOWSKA
David Bowie
JULIA WYSZYŃSKA
Kazimiera Wąsowska
JACEK BELER
Michał Szuman
MARCIN CZARNIK
MARCIN CZARNIK
Stanisław Wokulski
MICHAŁ JARMICKI
Ignacy Rzecki
DAMIAN  KWIATKOWSKI
Węgiełek
PIOTR LIGIENZA
Kazimierz Starski
MICHAŁ TOKAJ
Węgiełek

TWÓRCY

reżyseria – Wojciech Faruga
scenariusz sceniczny – Wojciech Faruga / Paweł Sztarbowski

scenografia, kostiumy, reżyseria światła – Agata Skwarczyńska
dramaturgia – Paweł Sztarbowski

muzyka – Joanna Halszka Sokołowska / z zespołu Der Father

asystent reżysera – Damian Kwiatkowski

inspicjentka – Ewa Kancler-Żeleńska

suflerka – Barbara Sadowska

OPIS

 

Literatura badawcza związana z Lalką Bolesława Prusa jest tak obszerna, że da się z niej stworzyć niemałą bibliotekę. W większości prac powracają jednak podobne obszary tematyczne. Kategorie opowieści o ludziach czasu wielkiej zmiany, zapisu rozpadu świata czy rozpadu wspólnoty, „gry iluzji i deziluzji, zachwytów i rozczarowań”, „entuzjazmu i zblazowania”, wyrywania się z bezsilności związanej z rolami społecznymi, maskami, konwenansami.


Lalka to świat rozpadających się kategorii i budowania iluzji, które przesłaniają rzeczywistość. Można powiedzieć, że wszystkich bohaterów powieści łączy tak naprawdę jedna cecha – poczucie bycia nie na swoim miejscu, co skutkuje budowaniem utopijnych światów i wyidealizowanych wersji samych siebie. Wszyscy mają problem z zakorzenieniem się w otaczającym świecie, ale też przeczuwają nadejście jakiegoś nowego, nieznanego porządku. Czują, że zastany przez nich porządek świata wymaga zmiany, ale sami nie posiadają w sobie silnego imperatywu, który by tę zmianę umożliwiał. Niespełnienie, poczucie porażki, rozczarowanie – okazuje się, że nie rezygnując z XIX-wiecznych realiów, ale uważnie wczytując się w tekst Lalki, znajdziemy się bardzo blisko naszych współczesnych rozterek i pytań.

„Co to za dziwna plątanina – życie ludzkie” – mówi pod koniec powieści Wokulski. Twórcom spektaklu zależy na tym, by owej plątaniny nie stracić z oczu i nie sprowadzać złożoności powieści i zapisanych w niej bohaterów do założonych z góry tez, a co za tym idzie – uproszczeń.

 

 

Spektakl dla widzów od 15. roku życia.

 

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19