Klęski w dziejach miasta / Festiwal Miasto Szczęśliwe
Agnieszka Jakimiak
reżyseria
Weronika Szczawińska
premiera
25 kwietnia 2015
czas trwania
65 min.
scena
scena mała
W REPERTUARZE
SPEKTAKL NIE JEST OBECNIE WYSTAWIANY

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

  • fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha
  • fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha

TWÓRCY

reżyseria: Weronika Szczawińska
tekst i dramaturgia: Agnieszka Jakimiak
kostiumy i aranżacja przestrzeni: Dagny Szwed
muzyka: Krzysztof Kaliski
projektowanie dźwięku: Maciej Szymborski
instrumenty: Krzysztof Kaliski, Maciej Szymborski
autor zdjęć: Bartek Warzecha
inspicjent: Agnieszka Kasprzak
asystent reżyserki: Jacek Jackowicz
obsada: Natasza Aleksandrowitch, Jacek Jackowicz, Ewa Kibler, Kama Kowalewska, Marcin Trzęsowski, Izabela Wierzbicka

OPIS

Klęski w dziejach miasta to wyprawa w głąb katastrofy – a raczej czterech katastrof. To muzyczny reportaż z czterech miast, które być może są jednym miastem. Spektakl Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, inspirowany m.in. Niewidzialnymi miastami Italo Calvino, jest próbą poetyckiej diagnozy rzeczywistości, w której przeszłość i przyszłość oświetlają się nawzajem, a to, co znane, przybiera nieznany kształt. To sceniczny koncert na szóstkę aktorów i dźwięki czterech klęsk – teatralne odsłuchiwanie miejskiej przestrzeni. Pośród katastrof, plag i epidemii autorki i autorzy spektaklu poszukują historycznych fundamentów teraźniejszości oraz budulca dla miasta, które mogłoby być.

Jury 54. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych — Festiwalu Nowego Teatru przyznało Krzysztofowi Kaliskiemu Nagrodę Główną dla Osobowości Artystycznej m.in. za opracowanie dźwięku w spektaklu Klęski w dziejach miasta.

 

spektakl Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

RECENZJE
  • Ze związku snu i faktu narodził się spektakl-oratorium, na sześciu aktorów performerów, szeleszczących, śpiewających i melorecytujących do wtóru dźwięków wydawanych przez instalację z miedzianych rur. W tej onirycznej i zabawnej, a jednocześnie niepozbawionej siły krytycznej „operze” przegląda się 1850-letnia, obrosła legendami, historia Kalisza i dzisiejsza prozaiczna codzienność prowincjonalnego miasta, jakich wiele. (Aneta Kyzioł, Polityka, 5.05.15)   Klęski łączą instalację i koncert, poetycką fantazję ze społeczną diagnozą. To melancholijny pejzaż pustoszejącego miasta i groteskowo wyostrzony portret mentalności miejsca dotkniętego społeczną traumą, ale też rozpaczliwie walczącego o prawo do ambicji. Dlatego przedstawienie z Kalisza może mówić o dziesiątkach innych miast w Polsce. Zwłaszcza tych, które za Gierka zostały stolicami województw, a dziś często są punktami zbiórek migrantów do stolic nad Wisłą lub Tamizą. (Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza, 11.05.15) Klęski mają w sobie coś z performance, alternatywnego koncertu i coś z precyzyjnie opracowanego widowiska ruchowego. To zresztą charakterystyczne dla języka Szczawińskiej - skupienie na ciele aktora, na jego pracy z ciałem, opracowanie ruchu w każdym szczególe, do bólu perfekcyjne (brawa dla całego zespołu za świetną synchronizację), preferowanie aktorstwa, które podporządkowane jest całkowicie rytmowi tekstu i zespolone w jedną całość z ruchem scenicznym. Cztery aktorki i dwóch aktorów opowiada o życiu i tęsknocie w miejskiej przestrzeni - językiem dźwięków i gestów. (Iwona Torbicka, kulturaupodstaw.pl, 27.04.15)
Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19