Filozoficzny ogród grecki - alternatywa dla agory? - wykład dr Małgorzaty Grygielewicz
8 maja, godz. 15.00, Stół Powszechny, spotkanie otwarte

 

#MiastoSzczęśliwe #festiwalsztukiispołeczności

 

Przywykliśmy do opinii, że w Grecji antycznej nie było ogrodów lub że miały one znaczenie drugorzędne. Biorąc pod uwagę tradycję literacką, słowo „ogród”, znane z tak zwanego Ogrodu Epikura, nie występuje w eposie Homera. Nie znaczy to jednak, że nie ma innych słów,  które zbliżają nas do pojęcia ogrodu filozoficznego. Znamy ich wiele: „aloes”, „alsos”, „kepos”, „lejmon”… Wszyscy słyszeliśmy o ogrodzie Hesperyd, Calypso, króla Alkinoosa, a może nawet o ogrodzie Adonisa… 

 

Często Kojarzmy Greków z narodzinami Agory, centralnego miejsca w mieście, gdzie ludzie zbierali się, aby rozmawiać. Zastanówmy się, jaka jest zależność między tymi dwiema przestrzeniami? Zachęceni do przejścia na zewnątrz, musimy zapomnieć o murach naszych miast, ich ustalonym miejscu i tym, co drzemie w ich strukturze. Miasto jako Agora, którą bierzemy za formę „uniwersalnego przebiegu wydarzeń” obiektywizuje nasze myśli. Musimy ponownie ustanowić to, co wydaje się konieczne, ruch na zewnątrz, żeby wyjść z agory, wyjść do ogrodu/kepos. Epikur uczył, że całe bogactwo natury zawiera się w małym zamknięciu. τᾶς φύσιος δ' ὁ πλοῦτος ὅρον τινὰ βαιὸν ἐπίσχει. Pojecie granicy ogrodu należy więc całkowicie przemyśleć, nie jest to bowiem linia podziału, tylko ruchomy horyzont.  

 

Małgorzata Grygielewicz (1978) - doktor filozofii, po studiach filologii klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła studia doktorskie na Uniwersytecie Paris 8. Specjalizuje się w filozofii współczesnej i filozofii sztuki. Współpracuje z Galerią Arsenał w Białymstoku. Obecnie wykłada teorię sztuki w Ecole européenne supérieure de l’image w Angoulême & Poitiers. 

 

 

miasto_szczesliwe_tp_3.jpg (full)

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19