„W Miasto!” – cykl warsztatów rodzinnych


 

Co sprawia, że czujemy się szczęśliwi w mieście? Czy – tak jak twierdzi wielu badaczy, socjologów i urbanistów – ma na to wpływ przestrzeń, w której żyjemy? Coś jeszcze? Postanowiliśmy to sprawdzić na własnej skórze i przeprowadzić teatralne badanie, do którego zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat wraz z bliskimi im opiekunami.

 

Podczas eksploracji miasta przyjrzymy się między innymi temu, jak działa na nas miejski krajobraz i architektura, ale wsłuchamy się również w dźwięki miasta, sprawdzimy jak przebiega komunikacja, poszukamy miejsc, w których można łapać powietrze, zbadamy więzi sąsiedzkie i zastanowimy się, co chcielibyśmy zmienić w naszym mieście. W trakcie badania uruchomimy wszystkie zmysły, a każdy warsztat będzie opierał się na wspólnym, twórczym działaniu teatralnym.

 

 

➤ gdzie (punkt startowy): Teatr Powszechny w Warszawie, ul. Zamoyskiego 20

➤ kiedy: 23 września, 7 października, 21 października i 4 listopada; godz. 11.00 – 13.00

➤ zgłoszenia: pedagodzyteatru@gmail.com

 

Warsztaty prowadzone są przez członków Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.

 


➤➤➤ 23 września – „Miasto pracuje”

prowadzenie: Tomasz Pizoń

 

Tramwaj sam nie jedzie, chleb sam się nie piecze, śmieci same się nie wywożą, a gazeta sama się nie pisze. Miasto jest wiecznie zapracowane. Rękoma, nogami, oczami, umysłami wszystkich pracujących mieszkańców. O wielu z nich w codziennym miejskim życiu zapominamy, a może nawet nie mamy świadomości, że ktoś pracuje nad tym, aby dać nam odrobinę szczęścia. Przyjrzyjmy się miejskim zawodom. Sprawdźmy, co by się stało, gdyby jakaś grupa zawodowa przestała pracować. Stwórzmy zawody przyszłości, które zapewnią miastu szczęście.


Warsztat zakłada twórcze badanie miasta i współpracę opiekuna z dzieckiem. Podczas warsztatów korzystamy z zabaw, które uruchamiają ciało, głos, wyobraźnię i z prostych narzędzi/materiałów, które możecie znaleźć w domu.


➤➤➤ 7 października – „Miasto zmyśla”
prowadzenie: Joanna Krukowska

Czy pomniki mówią? Dlaczego chodniki nie chodzą? Czy drzewom jest zimno? Dlaczego przejście dla pieszych nie jest w kratkę? Dlaczego psy nie noszą parasolek? I gdzie kończy się nasze miasto? Miasto jest pełne tajemnic, zagadek i przestrzeni, które mogą stać się początkiem miejskiej legendy. Stwórzmy miasto ze snu, stwórzmy opowieści o naszych przestrzeniach szczęścia.

Warsztat zakłada twórcze badanie miasta i współpracę opiekuna z dzieckiem. Podczas warsztatów korzystamy z zabaw, które uruchamiają ciało, głos, wyobraźnię i z prostych narzędzi/materiałów, które możecie znaleźć w domu.


➤➤➤ 21 października – „Miasto rusza”

prowadzenie: Małgorzata Skoczelas

 

Oczekiwanie, wsiadanie, przemieszczanie się, wysiadanie. To codzienne rytuały poruszania się po mieście. Z punktu do punktu. Nieodłączny element naszego życia. A autobusy, tramwaje, metro to wehikuły, które codziennie zabierają nas w mikropodróż po miejskiej przestrzeni. Jacy jesteśmy w ruchu po mieście? Jak twórczo poruszać się po nitkach komunikacyjnych? Jak odkrywać miasto w codziennym przemieszczaniu? I co zrobić z czasem, który spędzamy w środkach transportu? Uczyńmy nasze codzienne mikrowyprawy twórczym działaniem!

 

Warsztat zakłada twórcze badanie miasta i współpracę opiekuna z dzieckiem. Podczas warsztatów korzystamy z zabaw, które uruchamiają ciało, głos, wyobraźnię i z prostych narzędzi/materiałów, które możecie znaleźć w domu.


➤➤➤ 4 listopada – „Miasto brzmi”

prowadzenie: Jakub Drzastwa


Miasto to instrument, a może bardziej orkiestra, która każdego dnia i każdej nocy daje koncert. My też gramy w tej orkiestrze, lecz czasem o tym zapominamy. Jakie są hity miejskiej listy przebojów? O czym opowiadają? Jakie komunikaty są ukryte w dźwiękach miasta? Co się wydarzy, gdy na chwilę zamkniemy oczy i się w nie wsłuchamy? Zamieńmy się w kompozytorów, załóżmy podwórkowe zespoły, pobawmy się dźwiękami i stwórzmy piosenki naszych przestrzeni, przeboje miasta szczęśliwego.

 

Warsztat zakłada twórcze badanie miasta i współpracę opiekuna z dzieckiem. Podczas warsztatów korzystamy z zabaw, które uruchamiają ciało, głos, wyobraźnię i z prostych narzędzi/materiałów, które możecie znaleźć w domu.Warsztaty odbywają się w ramach III edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19
PATRONI MEDIALNI
http://wyborcza.pl/0,0.html
http://wyborcza.pl/0,0.html?disableRedirects=true
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/0,0.html
http://aktivist.pl/
https://www.tygodnikprzeglad.pl/

PARTNERZY
http://freshmail.pl/