Stwórz z nami Ogród Powszechny!

13 i 14 lutego 2016 w Stole Powszechnym – przestrzeni warsztatowej w Teatrze Powszechnym - odbędą się bezpłatne warsztaty z zakładania ogrodu sąsiedzkiego. Poprowadzą je Elizabeth Calderón Lüning i Marco Clausen -  pomysłodawcy Prinzessinengarten, czyli Społecznego Ogrodu Księżniczek w Berlinie. Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby zainteresowane włączeniem się do współtworzenia wraz z Teatrem Powszechnym, Goethe-Institut i Fundacją Strefa WolnoSłowa zielonej przestrzeni wokół teatru, która wiosną i latem zostanie wykorzystana do działań społeczno-kulturalno-ekologicznych.


Ogrody miejskie to popularne w krajach zachodnich „alternatywne”, ogólnodostępne tereny zielone tworzone przez mieszkańców. Umożliwiają one społecznościom lokalnym uprawę warzyw i roślin, są miejscami spotkań, promującymi zdrowy i ekologiczny tryb życia. Ogrody wspólnotowe to także przestrzeń przeznaczona na warsztaty, działania kulturalne, sportowe i projekty artystyczne.

 

Celem dwudniowych warsztatów będzie wypracowanie koncepcji ogrodu miejskiego, który rozpocznie swoją działalność przed Teatrem Powszechnym w połowie maja 2016.  

Do udziału w warsztatach zapraszamy społeczność lokalną Pragi Południe, seniorów, migrantów, animatorów kultury, przedstawicieli kooperatyw spożywczych i aktywistów miejskich.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. 

 

Warsztaty odbędą się w dniach:
 - 13 lutego (sobota), godz. 11.00-18.00
 - 14 lutego (niedziela), godz. 11.00-16.00

Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach, do 7 lutego wypełnij formularz zgłoszeniowy.

pliczek_1.png (full)

 

O przyjęciu na warsztaty poinformujemy 9 lutego 2016.
Informacje: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl
Uwaga: warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

 

 

prowadzący warsztaty


Marco Clausen - z wykształcenia historyk, współzałożyciel spółki Nomadisch grün oraz Ogrodu Księżniczek w Berlinie. Organizuje wydarzenia, seminaria, warsztaty, międzynarodowe projekty wymiany, działania promocyjne dot. tematyki rozwoju miasta w kontekście takich zagadnień, jak miasto i żywienie, partycypacja młodzieży, miejskie rolnictwo, miejskie i wiejskie wspólnoty. Angażuje się w projekty na styku inicjatyw oddolnych, polityki, sztuki i nauki. Współwydawca, autor i fotograf publikacji „Prinzessinnengarten. Anders gärtnern in der Stadt ” („Ogród Księżniczek. Inne ogrodnictwo w mieście”). Współtwórca tzw. Manifestu Miejskiego Ogrodnictwa (Urban Gardening Manifest).

 

Elizabeth Calderón Lüning – z wykształcenia politolożka, prowadziła badania nt. społeczeństwa obywatelskiego i modeli finansowania. Wpółzałożycielka stowarzyszenia common grounds e.V. oraz Prinzessinnengarten. Współorganizatorka projektu „Akademii sąsiedzkiej“ (2015) w Ogrodzie Księżniczek. Prowadzi szkolenia dotyczące zakładania miejskich ogrodów w nietypowych przestrzeniach. Propaguje ideę wspólnotowych ogrodów i innych inicjatyw służących rozwojowi partycypacyjnych struktur organizacyjnych.
Stowarzyszenie common groundse.V. promuje politykę samowystarczającego rozwoju miasta, nowych relacji pomiędzy aglomeracjami miejskimi i wiejskimi, przyszłości żywienia. Stowarzyszenie działa lokalnie i partycypacyjnie, wspiera, doradza, współuczestniczy w tworzeniu efektywnych społeczno-ekologicznych obszarów działań, jak i praktyk codziennych.

http://prinzessinnengarten.net/

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19