Podsumowanie sezonu 2016-2017 w Teatrze Powszechnym


Szanowni Państwo,

sezon 2016-2017 rozpoczęliśmy od zdobycia Złotego Yoricka dla „Juliusza Cezara” w reżyserii Barbary Wysockiej za najlepszą inscenizację szekspirowską, zakończymy go natomiast pokazami „Wściekłości” na otwarcie Biennale Teatro w Wenecji, podczas którego Maja Kleczewska odbierze Srebrnego Lwa za „innowacje w teatrze”.


W ostatnich miesiącach zaproponowaliśmy Państwu premiery 7 spektakli: „Wściekłość” Elfriede Jelinek w reż. Mai Kleczewskiej, „Strachu NIE MA” na podstawie słowa mówionego wdów z Vrindavan w opracowaniu Magdy Fertacz i w reż. Łukasza Chotkowskiego, „Kuroń. Pasja według św. Jacka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Pawła Łysaka, „Klątwa” na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Olivera Frljicia, „Mewa” Antona Czechowa w reż. Wojciecha Farugi, „Chłopi” według Władysława Stanisława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego oraz „Upadanie” w reż. Árpáda Schillinga.


W polu naszych zainteresowań pozostawały tematy: konserwatywnej rewolucji i odradzających się fundamentalizmów, podziałów klasowych, tożsamości budowanej na podziale i wykluczeniu, a przede wszystkim kryzysu demokracji i braku idei, która jasno określałaby przyszłość. Podejmowaliśmy je nie tylko w kolejnych premierach, ale także poprzez działania w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe” oraz Ogrodu Powszechnego przed teatrem. Właśnie rozpoczęła się trzecia edycja Festiwalu Otwarta Ząbkowska, realizowanego w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Warszawy. Teatr Powszechny jest organizatorem festiwalu we współpracy z praskimi animatorami, artystami i organizacjami pozarządowymi. Otwarta Ząbkowska odbywać się będzie podczas wybranych pięciu wakacyjnych weekendów.


Idea wyjścia z budynku teatralnego, realizowanie projektów artystycznych w przestrzeni miejskiej i realna współpraca z mieszkańcami są nieodłączną częścią naszego programu. Równie istotna jest dla nas współpraca ze Strefą WolnoSłową, organizacją pracującą z migrantami i uchodźcami w Warszawie, podejmującą szereg inicjatyw artystyczno-integracyjnych i informacyjnych, zwalczających ksenofobię i rasizm. Ważnym wydarzeniem był koordynowany przez Teatr Powszechny Kongres Kultury 2016, podczas którego spotkały się różnorodne środowiska z całej Polski, by zdiagnozować stan kultury i debatować nad kierunkami jej przemian. Wierzymy, że wszystkie te wartościowe przedsięwzięcia społeczne Teatru Powszechnego, podobnie jak - czasami burzliwe - dyskusje towarzyszące pokazom „Klątwy”, są istotne dla spełniania misji teatru publicznego, a także służą debacie nad kształtem demokracji w Polsce. Dzięki tym wydarzeniom Teatr Powszechny stał się rzeczywistym forum społecznej zmiany, a nie tylko kulturalnym miejscem reprezentacji wybranych problemów w laboratoryjnych warunkach oddzielającym się od przestrzeni konfliktu i polityczności. Wierzymy, że krytyka wspólnotowych mitów i ujawnianie konfliktów społecznych są jednymi z podstawowych zadań publicznej instytucji kultury. Zamierzamy nadal konsekwentnie realizować nasze założenia: tworzyć miejsce przyjazne i otwarte dla wszystkich, promujące różnorodność; miejsce, w którym rozmawia się na gorące tematy, wspiera zaangażowanie społeczne i aktywność obywatelską.


Cieszymy się, że poza własnymi spektaklami i wydarzeniami artystyczno-społecznymi, mogliśmy też gościć w Teatrze Powszechnym Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK, spektakle Teatru Montownia, 3. Konferencję Kultura i Rozwój, Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof, a także  kontynuować współpracę z klubem muzycznym Mózg Powszechny. Wszystkim naszym partnerom serdecznie dziękujemy!


Nasze działania wywoływały żywe dyskusje o oddziaływaniu ogólnopolskim i międzynarodowym. Potwierdzeniem rosnącej rangi Teatru Powszechnego jest wysoka frekwencja, a także liczne zaproszenia na najważniejsze festiwale polskie i zagraniczne oraz zdobyte nagrody. Wśród najcenniejszych wymienić należy: Złotego Yoricka dla „Juliusza Cezara” na XX Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, nagrodę za reżyserię spektaklu „Każdy dostanie to, w to wierzy” podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie, „Okulary Równości” („Za konsekwentną wizję <<teatru, który się wtrąca>>, obronę wolności słowa i wolności tworzenia, a w szczególności za przedstawienia: <<Kuroń. Pasja według św. Jacka>> oraz <<Klątwa>>”), nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Szczecin dla spektaklu „Każdy dostanie to, w co wierzy” podczas 52. Przeglądu Teatru Małych Form KONTRAPUNKT, a także Grand Prix „Złota Kieszeń” dla Katarzyny Borkowskiej za najlepszą scenografię i kostiumy do „Ksiąg Jakubowych” w reż. Eweliny Marciniak podczas Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” w Lublinie.


„Strachu NIE MA” (zrealizowane we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Teatrem Kasba Arghya) miało swoją premierę w Kalkucie. Owacjami zostały przyjęte dwa pokazy „Klątwy” w Gorki Theater w Berlinie. Już wkrótce zaprezentujemy „Wściekłość” w Wenecji, a „Klątwę” w Pradze. Cieszy nas również, że w najbliższym sezonie rozpoczniemy międzynarodowy projekt „Atlas of Transitions”, realizowany w ramach programu „Kreatywna Europa” wspólnie z: Emilia Romagna Teatro Fondazione, Cantieri Meticci, Alma Mater Studiorum - Università di Bologna, Le Channel scène nationale de Calais, Backa Teater - Göteborgs Stadsteater, A.T.K (European Association of Albanian contemporary theatre), Tjeter Vizion, Théâtre de Liège, Motus Terrae.


Nowy sezon artystyczny zainaugurujemy we wrześniu premierą „Mefista” w reż. Agnieszki Błońskiej w adaptacji Joanny Wichowskiej. Później zaprosimy Państwa na nowe spektakle w reżyserii m.in. Wiktora Rubina, Michała Zadary, Cezarego Tomaszewskiego, Barbary Wysockiej, Agnieszki Jakimiak, Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka, Weroniki Szczawińskiej, a także na prapremierę adaptacji tekstów Ziemowita Szczerka w reżyserii Pawła Łysaka. Jesienią odbędzie się zakończenie drugiej edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe”, a jego zwieńczeniem będzie „Forum Przyszłości Kultury”, podczas którego podejmiemy dyskusję nad perspektywami rozwoju wolnej kultury w Polsce.

 

Bądźcie z nami!

Dyrekcja i Zespół 

Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

 

 

 

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
Bilety 22 818 25 16
22 818 48 19